Jak na péči o dětské zoubky?

dětská zubní hygiena

Mohlo by se zdát, že u mléčných zoubků není čištění tak důležité, protože brzy vypadají a nahradí je druhé zoubky. Opak je pravdou. Nejen že děti učíte základním hygienickým návykům, ale stav prvních zoubků může neblaze ovlivnit i druhé.

Čistíme od prvních dětských zoubků

S péčí o dětské zoubky je ideální začít ve chvíli, kdy první vykoukne z dásně. To bývá zpravidla mezi 5. až 10. měsícem. Mléčné dětské zoubky jsou kazivější, než je tomu u druhých zubů. Proto bychom měli jejich čištění věnovat potřebný čas. Nejlépe každé ráno a večer. I pro takto malé děti existují speciální kartáčky, které se navlékají na prst, takzvané prsťáčky. Těmi nejen můžeme čistit zoubky, ale i masírovat dásně. Ty bývají při prořezávání prvních zoubků bolestivé. Počítejte také s tím, že než se zoubky prořezají, může být dítě plačtivější. Ulevit mu mohou speciální chladivé gely.

Pomůže i dětská kosmetika

Obvykle mezi druhým a třetím rokem mají děti již kompletní chrup. Je tedy nejvyšší čas pořídit i první zubní kartáček, s kterým už si mohou zuby čistit samy. Pamatujte na to, že ještě neovládají techniku čistění bezchybně, proto je vhodné jim zoubky přečistit. Mezi šestým a desátým rokem dochází k výměně mléčných zubů za stálé. Děti mohou k čištění přidat i zubní nit či jednosvazkové kartáčky, zvlášť tehdy, pokud nosí rovnátka.

Kterou dětskou zubní pastu zvolit?

Dnes je trh s dětskou kosmetikou opravdu široký a nabízí i mnoho produktů určených právě pro péči o zoubky. Pozornost věnujte výběru dětské zubní pasty. Nejmenší děti mívají problém pastu plivat a může se stát, že jí trochu spolknou. I proto jsou vhodné dětské zubní pasty s přírodním složením. Výrobci vždy na obalech uvádějí vhodné věkové rozmezí. Pro malé děti se hodí například dětský zubní gel Weleda, který má nasládlou chuť, ale přitom nevadí, pokud dítě trochu spolkne. Pečuje o celou ústní dutinu díky obsahu měsíčku lékařského. Jeho protizánětlivé účinky pomáhají i při hojení drobných ranek či aftů. Je proto ideální, když se zoubky derou ven.

Když bojujete s kartáčkem

Někdy se děti čistění brání doslova zuby nehty. Zkuste udělat z čistění hru. Pořiďte barevný kartáček, dětskou zubní pastu, která bude dětem chutnat a čistěte si zuby společně. Děti se nejlépe učí nápodobou, takže jim sami ukažte, že to není žádná věda. V klidu berte i první návštěvu zubaře, která by měla proběhnout okolo prvního roku miminka. Spíš než o samotnou prohlídku však jde o to, aby si dítě zvyklo na prostředí a vidělo i u vás, že vyšetření nebolí.

I první dětské zoubky si zaslouží přírodní péči. Zvolte proto vhodnou dětskou zubní pastu a kartáček, který bude dostatečně malý a s měkkými štětinkami. Uvidíte, že čištění zoubků může být zábava.

Sdílet článek

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *