Tip na výlet: Setkejte se se živými fosiliemi v krokodýlí ZOO

krokodýlí ZOO

Mezi vůbec nejzajímavější tvory na naší planetě patří krokodýli. Zemi už totiž obývají od dob, kdy po ní chodili dinosauři. Jejich těla jsou tak dokonalá, že nebylo třeba, aby procházela větším vývojem. Tak, jak vypadali před miliony lety, vypadají prakticky dodnes.

Ne nadarmo se říká, že krokodýl je živou fosilií. Tělo tohoto velkého plaza se totiž za miliony let prakticky nezměnilo. Chcete-li tyto úchvatné živočichy vidět na vlastní oči, zavítejte například do krokodýlí ZOO v Protivíně, která vznikla na základě chovatelského zájmu současného majitele pana Procházky.

Historie krokodýlí ZOO Protivín

Pan Procházka se o chov krokodýlů zajímal již ve svém mládí a své první zkušenosti s těmito zvířaty získal ve Stanici mladých přírodovědců v Písku. První krokodýly odchoval na své soukromé farmě ve Chvalšinách a v roce 2005 protivínská krokodýlí ZOO přivítala své první návštěvníky.

Ochrana ohrožených druhů krokodýlů

Cílem krokodýlí ZOO je zejména ochrana kriticky ohrožených druhů krokodýlů. Snahou je zajistit jim ideální podmínky k rozmnožování, a tím také pokračování jednotlivých druhů. V Protivíně se jako v první ZOO v Evropě podařilo odchovat krokodýly bahenní v homozygotní formě a v květnu 2017 dokonce oslavila světový úspěch. Jako v první ZOO na světě se zde totiž vylíhla mláďata gaviála indického mimo tropické pásmo.

Ideální výlet pro děti i dospělé

Krokodýlí ZOO je oblíbeným cílem dětí i dospělých. Kromě všech 23 recentních druhů krokodýlů se zde návštěvníci mohou seznámit například s jedovatými hady a prohlédnout si expozici mláďat včetně líhní. Nechybí také kostry krokodýlů a dalších živočišných druhů, které jsou vystaveny ve zdejším zoologickém muzeu.

Sdílet článek

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *