Kdy s dítětem poprvé k zubaři?

Ke správné ústní hygieně byste měli své ratolesti vést už v době, kdy se jim začínají prořezávat první zoubky. K čištění částečně prořezaných zubů byste měli používat navlhčenou gázu, případně speciální gumový návlek na prst, který je opatřen gumovými štětinkami. Další možností je nákusný zubní kartáček, který může být také jako hračka. O chrup dítěte musí být postaráno. V dnešním článku se však podíváme, kdy byste měli se svými dětmi poprvé k zubaři.

Jsou případy, kdy za vznik zubního kazu může mateřské mléko. Tento problém nastává v případě, že své dítě nejen kojíte, ale zároveň mu dáváte i jinou stravu. O těchto problémech je dobré se informovat přímo u zubního lékaře, který vám poradí, jak dál.

Určitě nechcete, aby se dítě v raném věku trápilo zubními kazy, a proto byste měli dodržovat prevenci. A jednou z prevencí je právě návštěva zubni ordinace. Doporučuje se, abyste dítě do zubní ordinace přivedli v období do jednoho roku života. Dentista vám vysvětlí, proč jsou důležité správné výživové návyky, proč byste neměli dávat dítěti sladké vody a podobně.

Preventivní prohlídky by se měly provádět každého půl roku. Děti do tří let bývají zpravidla na klíně rodičů, aby se cítily v bezpečí. Starší děti je možné vyšetřovat samostatně a usadit je do křesla v zubní ordinaci.

Zubní kartáček od dvou let

Dítě má dočasný chrup prořezaný asi kolem dvou až tří let života. V této době je nejlepší začít používat zubní kartáček. Jelikož dítě v tomto věku není schopné správně ovládat zubní kartáček, měli byste mu vy, jako rodiče, chrup čistit dvakrát denně. Děti mohou dokonce používat i dětskou zubní pastu. Zubní kartáček by měl být měkký, případně středně tvrdý. Je důležité, aby se dítě neučilo správný způsob čištění zubů, systematičnost a také pečlivosti.

Čím dříve si vybuduje důvěru ke svému zubnímu lékaři, tím lépe. Nebude se bát do zubní ordinace vkročit, a tak nenechávejte první návštěvu zubního lékaře na pozdější věk. Začněte co nejdříve.

Sdílet článek

Jeden komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *