Kojení je způsob výživy mláďat, který je typický pro všechny savce, mezi které patří také člověk. V tomto ohledu se nijak neodlišuje od ostatních zástupců tohoto rodu. Krmení miminka vlastním mlékem přispívá k utužení pouta mezi jím a jeho maminkou. Je také důležité pro imunitu. Který způsob kojení je ale ten správný?
Děti se rodí se sacím reflexem
Výhodou novorozenců je, že přicházejí na svět se sacím reflexem. Ten jim umožňuje sát a polykat mléko z mléčné žlázy. Horší je to už u novopečených matek, které se musejí správné techniky kojení naučit. Tvorbu a vylučování mléka neboli laktaci u nich zprostředkovávají hormony estrogeny, prolaktin a oxytocin.
Složky mléka pocházejí z výživy matky a z živin, jež kolují v její krvi v době kojení. Chybí-li některé živiny, začnou se uvolňovat z tělesných zásob. Proto je třeba pestrá a vyvážená strava prosta nadýmavých potravin či kofeinu. Zejména je nutné dodržovat pitný režim v podobě speciálních čajů pro matky, které podporují tvorbu mléka.
Bolest prsu při kojení
Nezřídka se stane, že se objeví bolest prsu. Důvodem bývá nejčastěji nevhodná poloha miminka a nesprávné přisátí. Na vině mohou být i vpáčené bradavky, kdy je vtažena hlouběji dovnitř prsu, takže navenek není vidět. Většinou během těhotenství nebo po porodu vystoupí navenek. Ale není to pravidlem a u některým matek mohou zůstat vpáčené a vzniká i bolest prsu. Kojení je pak těžší. Pomoc se nabízí v podobě používání tvarovacích kloboučků. Maminky se s nimi mohou setkat hned v porodnici, kde jim vše vysvětlí laktační poradkyně.
Bradavky mohou bolet také tehdy, jsou-li popraskané. Doporučuje se proto je pravidelně ošetřovat a promazávat krémem nejlépe na přírodní bázi – například s aloe vera, která stimuluje přirozený proces hojení a neutralizuje škodlivé bakterie.