Čím jsou děti starší, tím důležitější jsou rozhodnutí, před která jsou postavena. Volba střední školy jim život určitě ovlivní. Mohou ztratit čtyři roky života, nebo získat kvalitní vzdělání, se kterým pak snadno seženou místo.
Průměrné dítě však v deváté třídě ještě neví, co by chtělo dělat, a tak je volba často na rodičích. Jenže co ratolestem poradit, aby byly na škole určitě spokojené?
Pokud vůbec neví, rozhodně to neznamená, že by mělo jít automaticky na gympl. Dřív bylo gymnázium vnímáno jako prestižní škola, dnes jsou to čtyři ztracené roky života, pokud si dítě není jisté, že určitě půjde na doktora, právníka nebo něco podobného. V ostatních případech je lepší zvolit nějaké zaměření. Může to být něco trošku obecnějšího, ale hlavně aby to bylo pro dítě atraktivní.
Skvělou volbou je každopádně cestovní ruch. Budoucnost určitě má a studenti si ho volí hodně často proto, že v něm vidí příležitost cestovat a poznávat jiné země. V pojetí Střední školy cestovního ruchu ARCUS to tak skutečně je. Studenty čekají cesty do Španělska, Holandska, Anglie nebo Německa. Budou zapojeni do provozu vlastní cestovní kanceláře a neuniknou moderním výdobytkům současné doby. Tahle škola je prostě připraví pro život.
Studium 21. století? Technologie, jazyky a dostatek praxe
Obecně by se dalo říct, že ať už dítě pošlete do jakékoliv školy, pokud tam bude pracovat s moderními technologiemi, naučí se několik jazyků a nebude to celé jen o nudné teorii, v životě se určitě neztratí. Na Střední škole ARCUS Prahatohle všechno uplatňují.
Jazyky: Studenti prvního ročníku se učí povinně dva jazyky, ve třetím přibírají ještě jeden. Na výběr jich mají celkem pět – angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu a španělštinu.
Technologie: Ke studiu dostanou iPady, které jsou využívány ve výuce. Pracují v moderně vybavených počítačových učebnách, učí se tvořit elektronické reklamní materiály s důrazem na design.
Praxe: Vedou vlastní cestovní kancelář, zkouší se stát průvodcem, plánují výlety pro spolužáky.
A ještě jednu věc musíme určitě zmínit. Ve třídě je maximálně 25 žáků, takže učitelé mají na každého čas. Mnoho předmětů je vyučovaných externisty z praxe, kteří dokážou dětem předat víc než holá fakta z učebnice. Nesnaží se děti zaškatulkovat, ale poskytují jim prostor na vyjádření osobního vkusu a názoru. Jednají tu s nimi jako s dospělými a zároveň očekávají, že i studenti se budou tak chovat k nim. Takhle by to mělo na střední škole vypadat.