Léta, která náš potomek strávil ve školní lavici, utíkají rychleji, než bychom čekali. Před chvílí před námi stál rozpačitý dychtivý školáček očekávající, co mu přinese první školní rok, dnes hledíme pro změnu my mnohdy rozpačitě do tváře svého puberťáka. Často si také klademe onu pověstnou otázku „kam s ním“. Kam s ním po skončení základní školy? Toť otázka, kterou by se měli zodpovědní rodiče začínat zaobírat dříve, než v devátém roce školní docházky.Někteří z nás mají výběr velice ulehčen, protože dítko již od svých prvních krůčků jasně směřuje určitým cílem. Nutno ovšem dodat, že takových šťastlivců je mnohem méně než těch, kteří spolu se svým puberťákem trochu tápou.
Výběr školy a tím i směr budoucí profese není chvilkovou záležitostí. Důležité je brát ohled nejen na své tužby, ale také na reálné šance dítěte na školu se dostat a především ji poté bez problémů vystudovat.
Co vaše dítě baví, v čem se mu daří?
Nepodceňujte koníčky a záliby svého dítěte. Dlouhodobý zájem o vědu či naopak o ruční práce vám může napovědět, kam směřovat. Berte ohled na studijní výsledky dítěte, nenuťte ho za každou cenu na gymnázium, je-li zjevné, že už na základní škole má s hlavními předměty značné obtíže. Naopak pro dítě studijně zdatné, ale bez vyhraněného zájmu může být gymnázium vhodnou volbou a získáním času navíc.
Doprava, ubytování
Rozhodujete-li se mezi dvěma školami, vezměte v potaz vzdálenost, dobu dojíždění, případně možnost ubytování. Zjistěte si, zda zvolená škola nabízí svým studentům možnost internátu, spočítejte si čas strávený cestováním i náklady s tím spojené.
Rady zkušenějších
Nestyďte se zeptat na názor učitelů nebo vedoucích zájmových kroužků vašeho dítěte. Na rozdíl od vás ho vidí v jiných situacích a nejsou zatíženi úzkou osobní vazbou. Pokud stále nejste rozhodnutí, využijte služeb psychologů. Stejně důležité jsou i reference o zvolené škole získané jak osobní návštěvou, tak třeba i od studentů, kteří ji navštěvují. Školy organizují dny otevřených dveří, kde získáte nejen cenné informace, ale můžete si zkusit, jak na vás působí atmosféra školy a přístup pedagogů.
Státní nebo soukromá?
Státní školy poskytují kvalitní výuku v široké škále oborů. Přijetí na ně však může být mnohdy závislé i na prospěchovém průměru či úspěšném složení zkoušek a studium podléhá určitým kritériím. Soukromé školy bývají tolerantnější, za studium však zaplatíte zpravidla okolo 20 tisíc Kč za rok.